27 Nisan 2010 Salı

YouTube ‘un Gizli Yönleri
YouTube bizde her ne kadar yasaklı olsa da, proxy sitelerle erişmek mümkün oluyor.
YouTube kullanıcılarının, video izleme veya yükleme gibi faaliyetleri, sadece URL sonuna ekleyecekleri kodlarla kolaylaştırılıyor.

İzlemek istediğimiz videoları görüntüleyebiliyoruz. YouTube video paylaşımı yapmak isteyenlerin ise, bazı detaylara dikkat etmeleri gerekiyor. Paylaşıma sunacakları videonun sonuna getirilecek bazı kodlar ile birçok şey gerçekleştirebiliyorsunuz.

YouTube videolarını yüksek kalitede izleyebilmek için, URL adresinin sonuna &fmt=18 (280*480 çözünürlük) veya &fmt=22 (1280*720 çözünürlük) kodlarını eklemeniz yeterli olacaktır.

Yüksek kalitede video eklemek istiyorsanız eğer, o zaman &ap=%2526fmt%3D18(280*480 çözünürlük) &ap=%2526fmt%3D22 (1280*720 çözünürlük) kodlarını, URL adresinizin sonuna eklemelisiniz.

Eğer bir videonun içinden sadece bir bölümü izlemek istiyorsanız, URL adresinin sonuna #t=XXmYYs adresini eklemeniz yeterli olacaktır. (XX dakikayı, YY saniyeyi gösteriyor).

Bir videonun baştaki bir bölümünü atıp, sadece belirli bir saniyeden sonra başlatmak istiyorsanız, URL’nin sonuna &start=20 kodunu eklemeniz gerekecektir. (20 yerine başlatmak istediğiniz saniyeyi yazmalısınız).

Video gösterimi bittikten sonra tekrar başlaması için &loop=1, otomatik olarak “play” tuşuna basmadan başlamaları için ise &autoplay=1 kodlarını eklemeniz gerekecektir.

Bazı ülkelerde bazı videoların yasaklanması durumuna çözüm olarak ise, http://www.youtube.com/watch?v=videokodu yazmak yerine; http://www.youtube.com/v/videokodu yazmanız gerekmektedir.

Benzer Yazılar0 yorum:

Yorum Gönder