27 Nisan 2010 Salı

VAJİNİSMUS

Vajinismus cinsel birleşme sırasında kadının vajen kaslarının refleks olarak istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmenin hiç olamaması ya da çok zor olması durumudur. Vajinismus pek çok sebeple ortaya çıkabilir. Geçmişte yaşanan cinsel taciz gibi ciddi bir psikolojik travma yaşamış kadınlarda görülebileceği gibi ağrılı bir jinekolojik muayene de vajinismusa sebep olabilir. Katı dini inançlar ve cinsel eğilimdeki bozukluklar da vajinismusu tetikleyen etkenler arasındadır. Ama en çok bilinen ve en sık rastlanan sebep ise psikolojik kaygılardır. Özellikle çocuksu, aileye bağımlı ve ruhsal gelişimini sağlıklı bir biçimde tamamlamamış kadınlar risk grubunu oluşturmaktadır. Vajinismusta cinsel soğukluktan çok cinsel ilişki sırasında zarar görme ve acı çekme duygusu ağır basmaktadır. Vajinismusun az gelişmiş ülkelerde ailevi ve dini baskılar altında yetişen kadınlarda daha çok görüldüğü savunulmaktadır. Kadının küçük yaşlardan itibaren erkeklerden uzak tutulması ve bu yöndeki baskılar, cinsellik hakkındaki çeşitli hurafeler kadınları ileriki cinsel yaşamından, küçük yaşlardan itibaren uzaklaştırmakta ve sonuç olarak vajinismusu yaşamalarına neden olmaktadır.

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ

Öncelikle kişinin rahatlatılarak uygun bir ruhsal ortam hazırlanması ve en önemlisi kendisini hazır hissetmesini sağlayarak muayenesi yapılmalı, herhangi bir hastalığının olup olmadığı tespit edilmelidir. Uygun ruhsal durum sağlanamaz ise kişi tıpkı cinsel birleşme sırasında yaşadığı gibi korkulara ve paniğe kapılabilir, bacaklarını kapatıp ağlama krizine girebilir.
Muayene aşaması geçildikten sonra eğer herhangi bir hastalık yok ise, çatı kaslarını gevşetecek bir takım egzersizlerle işe başlanabilir. Tabi bu arada eşlerin ikisinin birlikte psikiyatrik yardım alması gerektiği de unutulmamalıdır. Fakat unutmamak gereken diğer önemli bir konu şudur. Vajinismus kadın ve erkeğin ortak aile sorunudur. Bu yüzden eşler birbirlerine karşı anlayışlı davranmalı, birbirleini suçlamaktan kesinlikle kaçınmalıdırlar. Psikiyatrik destek eşlere uygun bir tedavi yöntemi kullanılması gerekir. Bu seanslar sırasında eşlerin üzerine düşen görev ise; Kendilerine verilen ödevleri yerine getirmek, tedavi süresini tamamlamak ve tedaviye sonuna kadar inanmaktır. Unutmayın ki inanmak başarmanın yarısıdır.

VAJİNİSMUS VE GEBELİK

Vajinismus gebeliğe engel bir durum değildir. Sadece cinsel birleşmenin olama durumudur. Bu yüzden eğer kadının veya erkeğin gebeliğe engel bir rahatsızlığı ve infertilitesi (kısırlığı ) yok ise vajen ağzına dökülen spermlerin hızlı hareket etme ve yüzme kabiliyeti nedeniyle gebe kalma ihtimali olacaktır. Ama bu durumun normal birleşmeye oranla daha az gebelik şansı olduğu da göz ardı edilmemelidir. Nitekim ülkemizde vajinismusu olup da anne olan bir çok kadın bulunmaktadır.

Benzer Yazılar0 yorum:

Yorum Gönder