27 Nisan 2010 Salı

VAJİNAL KURULUK VE AĞRILI CİNSEL İLİŞKİ

Artık kadın doğuran ve erkeği menun eden bir obje olmaktan çıkmış durumda. Evli çiflerin bir çoğu cinselliği beraber yaşayıp beraber keyif almak istiyorlar. Ama bu her zaman mümkün olmuyor tabiki. Avjianl kuruluk ve ağrılı cinsel ilişki kadınlara keyif vermekten çok cinsel hayatı adeta cehenneme çeviriyor.
VAJİNAL KURULUK : Sağlıklı bir cinsel ilişki için vagina kayganlaştırılmış olmalıdır. Vagina girişinde ve rahim ağzındaki özel salgı bezleri sümüksü kıvamda kaygan bir sıvı salgılayarak vajen kayganlığını sağlamaktadırlar. Bu salgı cinsel ilişki öncesinde kadını cinsel olarak uyarılmasıyla cinsel birleşmeye hazırlar. Bazı durumlarda vagina kayganlığı yeterli olmaz ve vajinal kuruluk yakınması oluşur. Böyle bir durumda cinsel ilişki beklenen düzeyde değildir ve kadın açısından ağrılı olabilir. Vajinal kuruluk yakınması genellikle menopoz sonrası yıllarda kadınlık hormonu olarak bilinen Östrojen eksikliğine bağlı olarak oluşur ve menopoz tedavisi ile giderilir. Ancak normal erişkinlik yıllarında da vajinal kuruluk yakınması olabilir.
Üreme çağında vajinal kuruluk nedenleri: Yeterli cinsel uyarının olmaması , Cinsel isteksizlik, Depresyon, Vajinal enfeksiyonlar, Hormonal dengesizlikler (hiperprolaktinemi), Emzirme (laktasyon) dönemi vajinal kurulukta etken sebeplerdir.
AĞRILI CİNSEL İLİŞKİ : Dispanori adıyla anılan ağrılı cinsel ilişki cinsel birleşme sırasında ağrı hissetmek olarak açıklanır. Ağrının nedeni organik bir rahatsızlık olabileceği gibi, psikolojik de olabilir. Bunun ayrımı ise jinekolojik muayene ile yapılır.Disparoni eğer ilk cinsel ilişki deneyiminden beri varsa birincil, sonradan ortaya çıkmışsa ikincil adını alır. Bu ayrım muhtemel nedenlerin ortaya konması açısından önemlidir.
Yüzeyel disparoni vajina girişinde, derin disparoni ise penisin girmesiyle birlikte vajinanın derinlerinde ortaya çıkan ağrıdır ve bu ayrım da tanı açısından önemlidir. Derin disparonide ağrı alt karın bölgesinde yaygın olarak hissedilir. Ağrı genellikle vajina ya da kasık bölgesinde gelişiyor. Disparoniden yakınan kadınlar, acının verdiği korkuyla cinsel ilişkiye girmekten kaçınabiliyor. Hatta ağrının çok şiddetli olması, vajinal kasların, ilişkiye girilmesine engel olacak kadar sıkı kasılmasına bile yol açabiliyor. Dispanoriye yol açan sebepler şöyle sıralanıyor.
1-Vajinal bölgede ya da rahimde gelişen enfeksiyonlor. Örneğin herpes simpleks enfeksiyonu (genital uçuk) ya da vajinit.
2-Vajinada, rahimde veya yumurtalıkta gelişen kitle ve tümörler.
3-Vajinada yabancı cisimlere karşı oluşan alerjiler.
4-Endimotriozis (iç genital bölgedeki organlarda oluşan yapışıklıklar.)
5-Yeterince hazır olunmadan ilişkiye girme ve buna bağlı vajinada oluşan tahriş.
6-Menopoz döneminde vajinada oluşan kuruluk.
7- Kızlık zarıyla ilgili sorunlar. Örneğin kızlık zarının yapısal olarak sert olması.
8-Ender olarak görülse de doğumsal vajina kusurları.
9-Psikolojik sorunlar.
Disponori basit bir enfeksiyondan kaynaklanabileceği gibi çok ciddi bir problemden dolayı da meydana geliyor olabilir. O yüzden böyle bir durumla karşılaştığınız zaman vakit kaybetmeden bir hekime başvurmanız gerekiyor.

Benzer Yazılar0 yorum:

Yorum Gönder