27 Nisan 2010 Salı

RAHİM KANSERİ

Kanser anormal vücut hücrelerinin kontrolsüz şekilde çoğalarak sağlam vücut dokunu sarmasıyla meydana gelen bir hastalıktır. Kadınlarda meme kanserinden sonra en çok görülen ikinci kanser türü rahim kanseridir. En yagın belirtileri menopozdan sonra vajinal kanama, ve kötü kokulu akıntıdır. Rahim kanseri daha çok, çok fazla doğum yapmış kadınlarda ve fazla sayıda düşük yapan kadınlarda görülen bir hastalık türüdür. Rahim kanseri Çoğunlukla rahim boynunda ve vajinanın başlangıç kısmında meydana gelir.
Rahim kanseri en sık rahmin iç tabakasını oluşturan endometrium dediğimiz tabakasından gelişmektedir. Bu tabaka her adet döneminde değişikliğe uğrar. Menopoz döneminde ise rahmin iç tabakası olan endometriumda meydana gelen değişimlerle sonlanır. Rahim kanseri, endometrium tabakasındaki hücrelerin kontrolsuz çoğalması sonucu oluşur. Oluşan kanser hücreleri lenf bezlerine, çevre organlara veya kan akımı ile uzak bölgedeki organlara ulaşabilirler. Daha seyrek görülen rahim tümörü ise sarkomlardır. Bu tümörler rahmin kas tabakasında oluşur.
Kanser hücreleri, ya etraftaki dokuları istila ederek ya da ak veya kırmızı kan damarları ile vücudun diğer taraflarına yayılır. Buna metastaz (yavrulama) denir. Kanseri meydana getiren nedenler çok net olarak bilinmemekle beraber, hava kirliliği, ve sigaranın kansere zemin hazırlayıcı oldukları ileri sürülmektedir. Günümüzde kanserin tedavisi mevcuttur. Ama erken teşhis edilmesi şartıyla. Bu nedenle aşağıdaki belirtilerin biri görüldüğü zaman doktora başvurunuz. - Makat veya rahimden gelen anormal kanama veya akıntılar - Göğüslerde veya vücudun herhangi bir yerinde görülen ve ele gelen şişlik veya sertlikler - İyileşmeyen yaralar - Ses kısıklığı veya belirli bir sebebi olmayan öksürük - Yutma güçlüğü ve hazım bozuklukları - Ben ve siğillerde görülen değişmeler. Bu işaretlerin herhangi biri iki haftadan fazla devam ederse mutlaka doktora başvurmak gerekir. Rahim kanseri açısından risk teşkil eden durumlar şunlardır.
Şişmanlık, hipertansiyon (yüksek tansiyon), diyabet (şeker hastalığı), karşılanmamış östrojen hormonu (progesteronla birlikte verilmeyen) kullanımı, meme kanseri tedavisinde etkili olan tamoksifen adlı ilacın kullanımı,geç yaşta menopoza girme, doğum yapmamış olmak rahim kanseri oluşumunda risk faktörleridir.
Rahim kanserini teşhisi oldukça kolaydır. Menopoza girmiş bir kadının vajinal kanaması var ise bu durum rahimin kürete edilerek biyopsi alınması ve ve alınan örneğin patolojik incelemesi sonucu hemen teşhis edilebilir. Rahim kanserinde en önemli tedavi yöntemi cerrahi girişim ile rahimin alınmasıdır. Patoloji sonucunda kanserin tekrarlamsı ihtimali yüksek olan hastalara radyoterapi yani ışın tedavisi uygulanır. Fakat kanser ilerlemiş bir durumda ise ve cerrahi yapılamıyor ise tek başına ışın tedavisi uygulanabilir. Kemoterapi halk arasında kanser tedavisinde kullanılan bir yöntem olarak bilinse de tedavisinin erken dönemlerinde uygulanan bir yöntem değildir. Ancak çok ilerlemiş vakalarda kemoterapi ve hormon tedavisi uygulanabilir. Unutmayınız ki ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR. O NEDENLE KANSERDEN DEĞİL GEÇ KALMAKTAN KORKUNUZ !

Benzer Yazılar0 yorum:

Yorum Gönder