27 Nisan 2010 Salı

PMS Dosyası

(Kaynak burada)
Fi tarihinde bu konuyla ilgili yazdığım kısa bir yazıyı burada sizinle paylaşmak istedim:
PMS* (Paranoyak Manyaklık Sendromu): Kadınların regl olmadan önceki bir haftalık süreçte kendini gösteren bu sendrom, halk arasında kadının kendisine ve etrafındakilere gösterdiği çeşitli zararlarla bilinir. Bu dönemde kadında ortaya çıkan belirtilerden en güçlüsü karın boşluğundaki yumruk hissidir. Bu hissin oluşmasıyla beraber kadında mızıklanmalar ve paranoyalar başlar. Şiddetli buhran ve psikolojik acılarla karşı karşıya kalan kadında bir süre sonra bu durumla başa çıkacak güç kalmaz... Kendini atmak, parçalamak ve kendinden kurtulmak ister.
(Kaynağı meçhul güzide bir kolaj - internette şaibeli kaynaklar mevcut)
Bu tip durumlarda kadınların krizle başa çıkma yöntemleri ikiye ayrılmaktadır: Kimileri krizleri başkaları üzerinden atlatma yolunu seçerken, kimileri bu dönemin geçici bir dönem olduğunu bilir ve kendi içlerinde olayı çözmeyi hedefler. İlk örneklemdeki kadınlar etraflarındaki herkese dil, din, ırk ayırt etmeksizin bağırırken bir yandan da rahatlamaya çalışırlar. Bu dönemde kadının çevresinde dolaşmamak, ayak bağı olmamak izlenecek en doğru yoldur. Çünkü kadın önüne gelen her ne olursa olsun -sonra pişman olma pahasına- ezecek ve yıkacaktır. Uzmanlar bu dönemde kadının en yakınındaki kişilerin hazırlıklı olması ve korunması gerektiğini önermektedir.
(Kaynak burada)
İkinci gruptaki kadınlar için ise krizden kurtulma yöntemini, "beyindeki kurt" metaforuyla anlatmak yerinde olacaktır. Bütün zamanını düşünerek -daha doğru bir tanımlamayla, kurarak- geçiren bu kadın, en ufak sorunları bile devasa ve aşılamayacak gibi görmesiyle bilinir. Psikoloji bozukluğuyla ortaya çıkan basur ve ülser gibi rahatsızlıklar bu kadınlarda sıklıkla başgösterir. PMS döneminde olduğunu unutup kriz yaratan kadın, PMS'de olduğunu hatırlayınca bir rahatlama evresi geçirir; ancak bu oldukça kısa sürer. Yeniden küçük bir sorunu büyütmeye başlar.
(Kaynak burada)
Bu dönemlerde kadınlara önerilenler arasında hızlı tempo koşmak, sevgiliden ya da kocadan uzak durmak, boks torbasını yumruklamak, tatile çıkıp kadın dergisi okuyarak güneşlenmek ve bol bol küfretmek bulunmaktadır.
Regl olacağı gün kadın, yeniden ona gençlik, güzellik ve neşe veren östrojen hormonu salgılar ve normal haline döner.

Kadınlarla ilgili bir blog yapıyorsam bu konuyu atlamam büyük ayıp olurdu. İnternette bloglarda inanılmaz güzel yazılara rastlıyorum ama hepsine link koyamıyorum haliyle. Şimdilik bu kadarı yeterli sanırım. Bir de aşağıdaki tişört tasarımı var ki normalde ticari amaçlarla blogu kullanmaya karşı olmama rağmen bunu kesinlikle atlayamazdım:
Buyrun, o da burada satılıyor.

Bu post bugünlerde PMS'li olan ve çevresine cehennem azabı çektiren tüm kadınlara ve sabırla onlara katlanan tüm erkeklere gitsin.

Benzer Yazılar0 yorum:

Yorum Gönder