27 Nisan 2010 Salı

MENOPOZ

Menopoz tıbbi olarak ergenliğe geçişle başlayan adet kanamasının bitmesi ve doğurganlık özelliğinin sona ermesi olarak tanımlanabilir. Bir kadının ortalam olarak menopoza girme yaşı 49 yaş olarak belirlenmiştir. Ama beşyıl önce ve beş yıl sonra meydana gelen menopozlar da tıbbi olarak normal sayılmaktadır. Menopoz genetik bir durum olduğundan bir çok şeyden etkilenmez ama günde bri paket ve üzeri sigara içen kadınlar üzrinde yapılan araştırmalarda menopozun 1-2 yıl daha önce başladığı görülmüştür. Menopoz yaşını aşağı yukarı tahmin etmek için annenin menopoz yaşı baz alınabilir Çünkü bir çok araştırma anne ve kızının hemen hemen aynı yaşlarda menopoza girdiğini göstermektedir. Hiç doğum yapmamış kadınlarda ise menopoz yaşının daha öne geldiği görülür. Menopozon en çok biliene belirtileriini başında ateş basması gelir. Bu ateş basmaları çoğu zman nöbetler halindedir. Bunun yanında huzursuzluk, asabiyet, halsizlik, vücutta genel ağrı, gezci ağrılar gibi şikayetler sayılabilir. Menopoz döneminde şikayetlerin çoğu Menopoza girilmesiyle birlikte eksilen östrojen hormonunun kıtlığıdır.
Menopoz bir çok kadın için hayatın ve kadınlığının sonu olarak algılanır. Aslında bu durum bir hastalık veya kabus değil aksine kadın için özgürlüğün başlangıcıdır. Bazı sorunlar yaşadığınız için hayata küsmek yerine öncelikli yapmanız gereken şey bir hekim kontrolüne girerek hayatınızı daha sağlıklı geçirmek üzere alacağınız tedaviler ve önerilerdir. Kadınlığınızın sonu olmayan menopoz döneminde cinsel açıdan çok daha aktif olabileceğiniz de diğer bir gerçek. Çünkü menopozla birlikte kaybedilen sadece doğurganlığınızdrı. Ve bu dönemde hamile kalacağım sıkıntısı olmadan çok ahatlıkla cinselliğinin yaşayarak hayat yeniden ve farklı bir bakış açısıyla bakmanızı sağlayabilirsiniz.
Tabi bu arada işin iyi yanları kadar kötü yanları da yok değil. Östrojen hormonunun çok düşük seviyelerde olması nedeniyle başta kalp hastalıkları olmak üzere kemik erimesi, şeker ve tansiyon gibi hastalıkların da ortaya çıkması mümkün menopoz döneminde. Menopoz ile ilgili hiç bir şikayetiniz olmasa bile diğer hastalık riskleri için mutlaka bir hekimle görüşmeniz ve belirli dönemlerde gereken tetkik ve muayenelerinizi yaptırmanız gerekir.
Bir de tıbbi müdehaleler ve bazı hastalıklar onucunda erken yaşta menopoza giren kadın var. Bu burumda da normal zamanda menopoza giren kadınlara yapıan uygulamarın aynısı yapılır. Farklı bir tedavi süreci yoktur.

Benzer Yazılar0 yorum:

Yorum Gönder