27 Nisan 2010 Salı

Masa Örtüsü Nasıl Dikilir

Dertsiz Masa Örtüsü Yapılışı
     Dertsiz kumaşlara köşe katlamak çok yakışıyor ve kenarların atmaması için daha sağlıklı oluyor. Dikdörtgen masalar için hazırlayacağınız masa örtüsünün boyutu standart 240 x 152 dir. Daha büyük daha geniş te vardır ama onu ölçüyle çalışırız. Dertsiz kumakşarın eni 160 - 162 gibidir. Akamaycak olan örtünün boyuna kullandığımız kenarı ütü ve cetvel yardımıyla, bir kere katlıyoruz. Kestiğimiz kenarı ise önce 2cm kadar sonra 4 cm katlayıp iğneliyoruz.
    Köşelerini yapmak için, ütülediğimiz kenarı dışa büküp tekrar ütüleyip bir üçgen oluşturuyoruz, bütün kenarlar bitince de önce köşeleri dikerek başlıyoruz. Köşelerin tersini çevirip kumaş kenarşarını birleştirince verev bir ütü çizgisi görüyoruz, dikişimizi bu çizgi üzerinden yapıp fazla kumaşı kesiyoruz. İğnelemeyi unutmuyoruz.
           Şimdi de nasıl bir örtü olacağına karar veriyoruz. İstersen tersinden düz dikiş yaparak sade bir örtü, istersek yüzünü çevirip piko, zigzag veya harç dikiyoruz.
          Bu masa örtüsü gümüş çiçekli olduğu için kenar dikişinin üzerine gümüş su taşı dikmeyi uygun buldum. Kumaşı da çok kaliteli ve zarif. Kullanımı ise söze ne hacet, kullananlar bilirler, kullanmayanlarda muhakkak duymuşlardır.

Benzer Yazılar0 yorum:

Yorum Gönder