27 Nisan 2010 Salı

Kozmetikler ve allerji

Hatırı sayılır miktarda para ödeyerek bir nemlendirici aldınız... Ürün size “hipoallerjenik” olarak sunulduğu ve “kaliteli” bir marka olduğu için tereddüt etmeden kullanmaya başladınız. 2-3 gün sonra yüzünüzde kızarıklık ve kaşıntı başladı ve gittikçe artan bir dermatit (egzama) tablosu ortaya çıktı... Bu durum özellikle hanımlar arasında oldukça sık rastlanan bir talihsizliktir. Kullanılan kozmetik madde allerji yapmıştır.

Hem de “hipoallerjenik” (allerji yapma ihtimali zayıf) olduğu halde. Kullanılan ürün hipoallerjenik değil ise, ciltte dermatit oluşturma riski şüphesiz daha da fazla olacaktır.Kozmetikler niçin dermatit yapıyor? Sağlık ve güzelleşmek için kullanılan bu ürünlerin cilde zarar vermeyecek şekilde üretilmesi gerekmez mi? Bu maddelerin denetimi yok mu?

Ne yazık ki ülkemizde gıda maddelerinin üretimi bile kontrol ve denetim altına alınamamıştır ve kozmetikler için böyle bir beklenti içinde olmak fazlaca “iyimserlik” olacaktır. ABD ‘de yapılan araştırmalarda kozmetik maddeler içinde 2983 adet kimyasal madde olduğunu ve bunların 884 tanesinin toksik özellikte olduğu belirlenmiştir. Kozmetiklerle allerji nasıl gelişir? Bu konu tamamen kişinin cilt yapısı ve bağışıklık sistemi ile ilişkilidir. Bağışıklık sistemi organizmayı yabancı maddelerden korumak üzere programlanmıştır. Bunlar genellikle bakteriler, virüsler ve tümörleşen hücrelerdir.

Bağışıklık sistemi hergün hücrelerimizi adeta tek tek kontrol ederek vücudun “sağlık durumunu” idame ettirir. Maalesef bazı kişilerde kozmetikler ve sanitasyon maddeleri (ör: sabun) içindeki partiküller zararlı madde olarak algılanır ve vücutta bunlara karşı “dermatit” ile sonuçlanacak reaksiyon (tepkime) başlatılır. Kozmetikler 2 farklı dermatite neden olur:“Allerjik kontakt dermatit” ve “İrritan kontakt dermatit”. Birincisi adın da anlaşıldığı gibi doğrudan doğruya kozmetiklere allerji gelişmesiyle ortaya çıkar.
Önceden herhangi bir allerjen maddenin teması ile duyarlanmış deriye aynı maddenin tekrar temas etmesi ile ortaya çıkan bağışıklık sistemi aracılıklı bir reaksiyondur. Kontakt dermatit tanısı konan hastaların yaklaşık % 25-30 kadarını allerjik kontakt dermatit oluşturmaktadır. Allerjene karşı gelişen duyarlılık haftalarca, yıllarca hatta çoğu kez bütün bir ömür boyu devam edebilir. Allerji gelişmiş olan maddeye her temas edildiğinde, dermatit bulguları ortaya çıkar İrritan kontakt dermatit ise kozmetik ve sanitasyon ürünleri içindeki “tahriş edici” maddelere bağlı olarak ortaya çıkar.

Deriye dışardan temas eden bir takım tahriş edici maddelerin oluşturduğu immünolojik olmayan, yani bağışıklık sistemi tarafından başlatılmayan reaksiyonlardır. Tüm kontakt dermatit olgularının ortalama %70’ini oluşturur. Maddelerin toksik etkisine bağlı olarak ortaya çıkar. Önceden duyarlılık kazanılmış olması gerekmez ve maddeyle ilk kez temas edilmesi sonrasında bile meydana gelebilir.Kozmetik allerjilerine nasıl tanı konur?Bu tür kontakt (temas) allerjilerinde uyglanan özel bir tanı yöntemi vardır. Yama testi (patch test) adı verilen ve vücutta temas allerjilerine neden olduğu bilinen temel maddeleri içeren bu test sırt bölgesine uygulanır ve kişinin allerjik olduğu maddeler belirlenir.

Bu tespit çok önemlidir, çünkü temas allerjilerinin “kalıcı” bir tedavisi yoktur. Tek tedavi yöntemi allerji yapan maddelerden uzak kalınmasıdır. Birden fazla kozmetik ürün kullanıyorum, acaba allerjimin sebebi hangisi? Bu durumda bir allerji uzmanına başvurmanız gerekir. Kullanmakta olduğunuz kozmetik maddeler yama testine benzer bir metodla değerlendirilerek hangisinin allerji nedeni olduğu tespit edilebilir.Kozmetik allerjilerinden korunmak mümkün mü?Öncelikle kaliteli ve markalı ürünler tercih edilmelidir. Daha önce kullanılmamış olan bir ürün ilk kullanımda yüze ya da ellere değil, vücudun başka bir bölgesine (ör: kolun iç kısmına) ve çok az miktarda 2-3 gün süreyle uygulanmalıdır.

Sözkonusu ürün uygulama bölgesinde herhangi bir reaksiyona neden olmuyor ise kullanılmaya başlanmalıdır. Bu konuda emin olunamıyor ise bir uzman doktordan yardım alınmalıdır. Sözün özü;Kozmetikler ve sanitasyon ürünleri, modern dünyada günlük hayatın vazgeçilemez bir parçasıdır. Bazen istenmeyen etkilere neden olsalar da onları kullanmaya devam edeceğiz. Bu nedenle, her konuda olduğu gibi kozmetikler konusunda da “bilgili” birer tüketici olmak ve sağlığımızın için en doğrusunu uygulamayı bilmek zorundayız.
FRANCE HOSPITAL
All citizens can go to a France hospital for free. France has one of the best healthcare systems in the world. The healthcare system offers high quality services that are easily accessible. Any resident of France is covered by the state social security system that includes free health insurance that is accepted by any France hospital.

Other European citizens that live in Iceland,Lichtenstein, and Norway are automatically entitled to the free health insurance also and can be seen in a France hospital. The free healthcare is for all European citizens that might be traveling through, looking to move there are automatically entitled to the healthcare program. There are 25 member states that are a part of the social security system and all residents can take part in the program.

All people living in France can apply for the health insurance program. This includes foreign exchange students living in the country temporarily that might find a need to go to a France hospital. They are entitled. All children and family members to a resident of France are included in the free medical provided by France.

If you have the free insurance provided by the social security in France then you are free to choose whichever doctor and whichever France hospital you would like to go to. This includes dentists, private clinics, and more. If you have private health insurance, then you must find out where your insurance will allow you to go.

All appointments are made by phone through the social security medical plan. All appointments should be made a day or two in advance. If you need special treatment in a France hospital waiting time can be a week or several months.

If you have an emergency and must be seen at a France hospital, by French law, no one can be turned away medical care based on an emergency. However, the hospital has the right and responsibility to determine what an emergency is.

A France hospital provides some of the best medical care in the world and France believes that everyone is entitled to free health insurance. If you are a citizen in France, then you can apply for the social security healthcare system offered.
FRANCES GOVERNMENT
France’s government believes that freedom is the rule and its restriction is the exception; any restriction of Freedom must be provided for by Law and must follow the principles of necessity and proportionality. France’s government goes by the principles of the Declaration of the Rights of Man and of the citizen.

A fundamental document stemming from the French Revolution that is the Declaration of the rights of Man and of the Citizen. This document defines individual and collective rights as one. This document is one of the first documents taking a step toward writing a constitution. France’s government believes that these fundamental rights are not only for French citizens, but for all men and there are no exceptions to this document.
France’s government declaration is very similar to the United States Constitution and the Bill of Rights. This declaration provides for freedom of speech and freedom of the press. There is a slightly weaker guarantee of freedom of religion It states that people can believe what they want to as long as they don’t trouble the public order established by the law. It gives people the right to own properly but also says France’s government has the right to eminent domain.

The declaration is individualistic and says that people have the right to be themselves and keep to themselves. Individuality is okay, but freedom of assembly is not addressed and liberty of association.

It is said by the French Government that the reason the declaration for human rights does not address freedom of assembly and association and recognize religious issues is because during the time the document was written and agreed upon by the Parliament of France, the importance of these individual rights were not recognized as being important. They were understood to extend to women and various ethnic groups and that was a big step at the time of the document writing.

France’s government believes in individuality and freedom for all. France believes that anything that gets in the way of freedom is a restriction and against the law. All people have the right to individuality and the right to be themselves but not to rally and disrupt the public in any way with their beliefs.

Benzer Yazılar0 yorum:

Yorum Gönder