27 Nisan 2010 Salı

KIL DÖNMESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Kıl dönmesi, kıl batması verdiği acı ile sizi kahrederken hiç kimselere anlatamazsınız bazen derdinizi. İşte pudra.com, size kıl dönmesi tedavisi ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi anlatıyor. Size tavsiyemiz önce kıl dönmesinin ne olduğunu ve neden oluştuğunu anlatan yazımızı burayı tıklayarak okumanız; ardından tedav...i yöntemlerini aşağıdan öğrenmeniz...

Kıl dönmesi operasyonu hangi yöntemlerle, ne kadar sürede gerçekleştiriliyor? Operasyondan sonra tekrarlama olasılığı var mı? Tekrarlamaması için ne gibi önlemler almalısınız? Pudra.com bu soruların yanıtını araştırdı… Kıl dönmesi hakkında merak ettiklerinizi uzmantv’ye konuşan Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Nihat Bengisu veriyor…

Kıl dönmesi nedir?

Kılların, özellikle kaba etlerin arasındaki oluk içine; sürtünme, kaykılarak oturma sonucu açılan küçük deliklerden içeriye girmesi ve deri altına giren kılların orada enfeksiyon, apse, akıntı, kaşıntı ve pis kokulu ıslaklıklara, çamaşırın kirlenmesine neden olduğu kronik bir enfeksiyon hastalığıdır. Kesinlikle doğuştan değil, sonradan olma bir hastalıktır.

Kıl dönmesi tedavisinde hangi yöntemler kullanılır?

Tedavi yöntemlerinin en başında 150 yıldır başarıyla uygulanan radikal cerrahi vardır. Kıl dönmesi olan bölgede, iri bir baklava dilimi biçiminde hastalıklı noktalar dahil olmak üzere, sağlıklı bazı dokularla birlikte kemiğe kadarki yumuşak dokular alınır.

Bunun tekniği zamanla değiştirilmiştir. Mesela alındıktan sonra bölgenin doğrudan dikilerek kapatılması durumunda sorun çıkabilir düşüncesiyle, özellikle hastalığın nüksetmesini önlemek için 2,5 ay gibi bir sürede bu yer kapatılır. Buna açık tedavi denir.

Son zamanlarda en çok uygulanan yöntem ise eşkenar dörtgen şeklinde kaba etten bir kalın deri alınıp o bölgenin kapatılmasıdır.

Kıl dönmesi operasyonu ne kadar sürer?

Hastane şartı olmaksızın, lokal anestezi altında 20-40 dakikada yapılır. Operasyondan sonraki ikinci gün ve yedinci gün kontol ve pansuman yapılması gerekir.

Kıl dönmesi mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık mı?

Kıl dönmesi tedavi edilmelidir. Sık sık apseler, akıntılar, pis kokulu salgı, çamaşırı kirletme, etrafı kokusuyla rahatsız etme gibi sıkıntılar olabilir.

15 yıldan daha uzun süre ihmal edilirse, sürekli kronik enfeksiyon sonucu kanser riski taşıdığı için tedavi edilmelidir.
10 yıldan sonra daha karmaşık, daha zor bir hastalığa dönebileceği için de tedavi edilmelidir. Karmaşık sürece girmişse büyük cerrahi tedavi gerektirir. Birinci aşamadayken tedavisi çok kolaydır oysa.

Kıl dönmesi tedaviden sonra tekrarlayabilir mi?

Kıl dönmesi, ne şekilde tedavi edilirse edilsin tekrar edebilir. Tekrar etmesini önlemek için;

•Kılların kuyruk sokumu bölgesinden temizlenmesi,
•Kıl dönmesine neden olabilecek kaykılarak oturma şeklinden kaçınılması,
•Duş sonrasında o bölgenin havlu ile silinmesi gerekir.

Bunlar yapılmazsa yüzde 20’ye kadar tekrarlama olasılığı vardır. Kıl dönmesi oluşmuş ve tedavisi olmuş insanların diğer insanlara göre bu hastalığa tekrar yakalanma olasılığı daha fazladır. Bu, bünyenin yatkın olduğu anlamına gelir.

Bazı insanların kılları daha yivlidir; bazılarının cildi akne, sivilce gibi kıl dönmesi hastalıklarına daha yatkındır. Bu kişilerin daha dikkatli olması gerekir.

Kıl dönmesi için kara merhem kullanmak doğru mudur?

Kıl dönmesinin tedavisinde merhemler, özellikle kara merhem çok kullanılır. Bunlara karşı değiliz. Kara merhem antibakteriyel, dezenfektan bir pomattır. Bunun bir zararı yoktur, ama zannedildiği kadar bir faydası da yoktur. Apseleri daha kolay patlatmak gibi bir özelliği de yoktur. Ama eninde sonunda, bir şey sürseniz de sürmeseniz de bütün apseler patlar. Sıcak ortamlarda bakteriyel üreme daha hızlı olduğu için daha kolay patlar. Patladığı takdirde biraz iz bırakma olasılığı vardır. Ama merhem kullanıldığı için iz kalmaz.

Kıl dönmesi tedavisinde gümüş nitrat yöntemi nasıl uygulanır?

Kristal şeklindeki maddelerin, saf su ile eritilerek solüsyon haline getirilip yüzde 20’lik konsantrasyonlarının kıl dönmesi deliklerinden içeri verilip, içerideki hastalığın eritilmesi ve kurutulmasından sonra ince kürekle temizlenmesine dayanır.
Ancak bu yöntem kıl dönmesi vakalarının her derecesine uygun değildir. Hastalığın ikinci ve üçüncü derecesine uygundur.
Birinci derece için hiç gerek yoktur. Tığ gibi basit bir kürekle kılların çekilip oranın ilaçlanarak antibiyotik verilmesi yeterlidir.
İlerlemiş hastalıklarda ise gümüş nitrat yeterli değildir. Ancak yine de çok büyük cerrahi olmayan yöntemler yeterlidir.

Kıl dönmesi operasyonundan sonra hasta nelere dikkat etmelidir?

•Kişinin kıl dönmesi görülen kuyruk sokumu bölgesini temiz tutması gerekir. Günde üç kez eliyle veya bir kağıtla bölgeyi silmesi, temizlemesi gerekir. O bölgedeki kıllar da temizlenmelidir. Çünkü oraya düşen kıllar, yeni bir delik bulup tekrar hastalığı oluşturabilir.
•Asla kaykılarak oturmamak gerekir. Özellikle uzun süre bilgisayar başında ve araba kullanırken oturma pozisyonuna dikkat edilmeli.
•Çok terleyen birinin pudra ile o bölgeyi silmesi gerekir.
•Banyo esnasında sırttan veya saçlardan aşağıya su ile birlikte akan kıllar, kaba etlerin arasında kalabilir. Bu kılların da banyodan sonra temizlenmesi gerekir

Benzer Yazılar0 yorum:

Yorum Gönder