27 Nisan 2010 Salı

KEMİK ERİMESİ (OSTEOPOROZ)

Osteoporoz yani halk arasıda bilinen adıyla kemik erimesi hastalığı özellikle kadınları vuran ve yaşılık döneminde zorluklarla karşılaşmasını sağlayan bir kemik hastalığıdır. Menapoz döneminde vücudun yetirince östrojen salgılaması sonucu daha çok görülür. Kemik erimesi kemik yoğunluğunun kaybolarak kemiklerin zayıflaması anlamına gelir. Menopoz sonrası osteoporozdan korunmak için hormon tedavisi öneriliyor. Fakat her kadın bazı sağlık sorunlarında dolayı hormon takviyesi alamayabilir. Süt ve süt ürünleri, balık ve yumurtanın yanısıra kırmızı et yerine sebzeli yiyeceklerin tüketilmesi gerekiyor. Günde 1-2 gram kalsiyum tabletlerinin, emilim bozukluğu da varsa D vitaminiyle birlikte alınmasının yararlı olacağı belirtiliyor. Kemik erimesini gençlik dönemlerimizde alacağımız bir kaç küçük önlem ile ya kısmen ya da tamamen yenmek mümkün. Öncelikle düzenli ve sağlıklı bir beslenme şart. Sadece beslenme yerterli olmuyor tabiki. Hareketli bir yaşam da önemli. Fırsat buldukça koşun, yürüyün, atlayın, zıplayın ki kemik yoğunluğunuz artsın. Bu da ileride daha rahat etmenizi sağlayacaktır. Menapoz döneminde de mutlaka hareketli bir yaşam tarzı seçin. Düzenli sağlık kontrollerinizi yaptırırken hekimibize sizin için ideal sporları da sormayı ihmal etmeyin.
Özellikle yaşlılıkta ortaya çıkan kemik erimesi (osteoporos) hastalığına karşı en etkin ilacın soğan olduğu bildirildi.
Tarım ve Gıda Kimyası isimli bilimsel dergide yer alan bir araştırmanın sonuçlarına göre, fareler üzerinde yapılan deneyler, beyaz kuru soğanda bulunan bir bileşimin kemikleri güçlendirdiğini ve kemik erimesini önlemede faydalı olduğunu ortaya koydu.
Kemikleri sağlam ve sağlıklı tutmanın başlıca yolunun sağlıklı beslenme, içki ve sigaradan uzak durma ve şişmanlığı önleyecek ölçüde egzersiz yapmak olduğunu söyleyen araştırmacılar, kuru beyaz soğanda bulunan ve GPCS adını verdikleri bir bileşimin kemik erimesine karşı son derece etkin olduğunu kaydettiler. Yine yapılan bir başka raşatırma sonucunua göre somon balığı da kemik erimesini önlemeye yardımcı bir besin olarak gösteriliyor.

Benzer Yazılar0 yorum:

Yorum Gönder