27 Nisan 2010 Salı

GENİTAL HERPES

Kadınların cilsel yönden aktif olmaya başlamalaından itibaren karşı karşıya kaldıkları en büyük sorun cinsel yolla bulasan hastalıklardır. Herpes Simpleks ya da kısaca HSV virüsü de bu hastalıklardan bir tanesi sadece. Genital herpes 'Herpes simplex' adlı bir virüsten kaynaklanır. Virüs bulaşan insanların çoğu herhangi bir belirti olmadığı için hastalığının farkında olmaz.
Herpes simplex virüsünün (HSV) HSV-Tip1 ve HSV-Tip2 olmak üzere iki türü vardır. HSV-1 enfeksiyonu çoğunlukla yüz bölgesinde uçukların ortaya çıkmasına yol açar,buna karşın kimi zaman genital herpese de sebep olabilmektedir.
Genital herpesin belirtileriı genital organda uçuk (kabarcık, kızarıklık, ağrı, kaşıntı) çıkmasına benzer. Belirtilerin ilk ortaya çıkışının ardından, yeni belirtiler ortaya çıkabilir, ya da diğer adıyla "reküranslar" oluşabilir.
Genital herpes virüsü ile ilgili olarak kesin bir tedavi yöntemi bulunmamasına karşın, ilaç tedavisiyle virüs kontrol altında tutulabilir ve cinsel aktivitenin daha güvenli olmasıyla birlikte(kondom kullanılarak) enfeksiyonun eşlere bulaşma riski azaltılabilir.
Durumu kontrol altına alabilmeniz için yapılabilecek çok şey vardır. Öncelikle genital herpesi öğrenmekle başlayabilirsiniz.
Belirtileri :
Genital herpesin belirtileri herkeste aynı olmadığı için büyük değişiklikler gösterir. Herkesin deneyimi birbirinden farklıdır.
En sık görülen belirtiler şunlardır.
Genital bölgede (ve muhtemelen kaba et, sırt altı bölge ve kalçada) kaşıntı ya da ağrı
Genital bölgede ortaya çıkan, soyulan ve daha sonra kabuk bağlayan kabarcıklar
Kaba et, kalça ve kasık bölgesinde kabarcık ve uçuklar
Muhtemelen baş ağrısı, bitkinlik ve adale ağrıları
Daha az yaygın olmakla beraber, genital herpes ateşe de yol açabilir
Herpes virüsünü almışsanız eğer bu virüs ömrünüzün geri kalan kısmında vücudunuzda kalır. Virüs ilk ortaya çıktıktan sonra, tekrar kendini gösterene kadar (ki buna 'rekürans' denmektedir) omurga tabanındaki sinirlerde pasif olarak yaşar. Belirtilerle karşılaşan insanların çoğunda virüs birden fazla ortaya çıkar, uçuklar genellikle vücudun aynı bölgesinde ya da yakınında tekrar görülür. Çoğu vakada, bu tekrarlar ilk ortaya çıktığında olduğundan daha az şiddetlidir ve daha kısa sürer.
Tekrarlayan Uçukların Önlenmesi
Kimi insanlarda kabarcıklar görülmeden önce belli uyarı semptomları meydana gelebilir. Bu döneme "prodrom" adı verilir. Virüsün ortaya çıkacağının habercisi olan aşağıdaki uyarı semptomlarına dikkat ediniz:
Etkilenen bölgede kaşıntı, yanma ya da karıncalanma
Baş ağrısı ve Bitkinlik
Nezleye benzeyen semptomlar: ağrı ve sızılar, genel rahatsızlık hissi.
Virüsün yeniden ortaya çıkacağına yönelik ilk işaretler görüldüğünde antiviral ilaç tedavisi başlamanızda yarar vardır. Çünkü, ilaçlar ne kadar erken kullanılırsa o kadar etkili olur. Bir reküransın erken tedavisi ağrılı kabarcıkların gelişmeme olasılığını bile artırabilir.
İnsanların yaklaşık üçte biri daha şiddetli veya daha sık reküranslardan yakınmakta ya da reküransları özellikle can sıkıcı bulmaktadır. Bu bireyler supresif (baskılayıcı) tedavi ile - yani, düşük dozda antiviral ilaçlarla yapılan sürekli günlük tedavi - tedavi edilebilir. Supresif tedavi reküransların %80-90'ını önleyebilir.
HSV virüsünü Tetikleyici Etkenler
Belli tetikleyici etmenler, tekrarlayan atakları başlatabilir. Atak yaşayan insanlar aşağıdaki etmenlerin tetikleyici olabileceğini bildirmişlerdir:
Stres
Diğer hastalık, yaralanmalar ya da ameliyatlar
Menstruasyon gibi hormonal değişimler
Deride iritasyon (cinsel ilişki sırasında meydana gelen sürtünme dahil)
Sağlığınıza genel anlamda dikkat ederek bu durum üzerinde belli bir kontrol sahibi olabilirsiniz. Uygun beslenme düzeni, yeterli uyku, yeterli hijyen koşulları ve istirahat reküran ataklara karşı daha dayanıklı olmanızı sağlar.
Gebelikte ve herpes
Genital herpes çocuk sahibi olma yeteneğinizi etkilemez. Fakat, HSV'nin çocuğunuza geçme olasılığı bir endişe kaynağı olabilir. Eğer siz ya da eşiniz HSV-2 ile enfekte ise ve bebek bekliyor ya da bir çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşmalısınız.
Genital herpesin bir bebekte görülmesinin çok nadir bir durum olduğunu unutmayınız. Genital herpes ABD'de dünyaya gelen 2,000 bebekten sadece bir tanesini etkilemektedir - buna karşın beş hamile kadından biri genital herpese sebep olan virüs ile enfekte olabilmektedir.
Türkiye'de taşıyıcılık %5 oranındadır ve her 20 hamilelikten 1'inde genital herpes görülme riski mevcuttur.
Virüs bebek ana rahmindeyken çok nadiren bebeğe geçmektedir. Büyük tehlike doğum sırasında ortaya çıkmaktadır. Bebek doğum kanalındaki uçuk yaralarına temas etmek suretiyle enfekte olabilmektedir.
Eğer hamile kalmadan önce genital herpese yakalandıysanız:
Virüsün bebeğinize geçme riski çok düşüktür - yüzde 3'ten daha azdır.
Kanınızda bulunan antikorlar bebeğinizin virüse karşı direnç göstermesine yardımcı olur.
Bebek bekliyorsanız ve genital herpes geçmişiniz varsa, durumun izlenebilmesi için doktorunuzu durumdan haberdar ediniz.
Eğer virüs ilk kez hamilelik sırasında ortaya çıktıysa:
Herpes virüsü ile hamilelik sırasında enfekte olunduğunda virüsün çocuğa geçme riski daha yüksektir.

Benzer Yazılar0 yorum:

Yorum Gönder