27 Nisan 2010 Salı

GEBELİKTE YAPILAN TARAMA TESETLERİ

İKİLİ TARAMA TESTİ
Gebeliğin 11-14 . haftaları arasında bebekte olabilecek kromozom bozukluklari hastalıklarının (trisomi 21,Down sendromu,mongolizm) riskini saptamada kullanılan bir testtir.Şu an bir çok ülkede yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu günkü bilimsel verilere göre diğer tarama testlerine göre bazı kromozom bozuklukları daha hassas ve daha erken olarak İkili Tarama Testi ile tespit edilebilmektedir.
(Ense kalınlığı artmış bir bebek resmi)

Gebeliğin 3. ayı (11-14.haftaları) içinde fetal boynun arka kısmında ciltte biriken sıvı nukal kistik higroma, nukal ödem veya ense ödemi olarak ifade edilmektedir. Bu bulgu ilk üç ayda görülmekte ve genellikle 2. üç ayda kaybolmaktadır. Ense ödemi olan bebeklerin % 75'inde kromozom bozuklukları vardır ve bunların % 95'ini Down Sendromu hastalığıyla dünyaya gelmektedir. Bebekte ense ödeminin nedenleri farklı olup kromozom, kalp, akciğer, iskelet sistemi, metabolik ve hematolojik hastalıklarda, anne karnındaki mikrobik hastalıklarda, görülebilmektedir. Artmış ense kalınlığında kromozomlar normal olsa bile bebekte diğer sayılan hastalıklar olabilir. Bu açıdan dikkatli takip ve araştırma gereklidir. Bu yöntem sadece bir tarama yöntemidir. Kesin tanı için amnionsentez ( bebeğin anne karnında içine bulunduğu amnion maiinden örnek alınması ) ve kordosentez (bebeğin kordonundan kan alınması) gibi ileri tetkiklerin yapılması gerekmektedir.
ÜÇLÜ TARAMA TESTİ
Üçlü tarama testi Down sendromu için tarama testi olarak kullanılan testtir ve birçok yerde yaygın olarak yapılabilmektedir. İkili teste benzer olarak anne kan örneğinde ölçülen 3 ayrı hormonun düzeylerine göre bir risk belirlenir. Bu hormonlar; beta-hCG, alfa fetoprotein (AFP) ve estriol’dur. Beta-hCG gebelik testlerinde ölçülen gebelik hormonudur. AFP ise fetusun karaciğerinden salgılanan fetusa ait bir hormondur. Estriol (E3) ise bir çeşit estrojen hormonudur ve plasentadan salgılanır. Down sendromda beta-hCG değerleri normalden yüksek olarak bulunurken E3 ve AFP düzeyi daha düşüktür. Trizomi 18 varlığında ise her 3 maddenin düzeyi de beklenilenden daha düşük bulunur.

Benzer Yazılar0 yorum:

Yorum Gönder