27 Nisan 2010 Salı

DOĞUM KONTROLÜ İLE İLİGİ YANLIŞLAR

Cinsellik toplumumuzda her zaman tabu olarak kabul edilmiş ve maalesef bu konuda yeterli eğitim sağlanamamıştır. Hal böyle olunca da kulaktan dolma yalan yanlış bilgilerle doğum kontrolü ve cinsel yaşantı hakkında insalar ahkam kesiyorlar. İşte gebelikten korunmayla ilgili çok yapılan yanlışlar.
Cinsel ilişkiden sonra vajinanın yıkanması (vaginal lavaj) hamileliği önler! Gebelikten korunurum düşüncesi ile vajinal duş işlemi için çeşitli deterjanlar kullananlar bile var. Vajinanın içinin yıkanması belli bir yere kadar sperm temizliğini sağlar ama kesinlike gebelik önleyici değildir.
· İlk cinsel ilişkide hamilelik olmaz! İlk cinsel ilişkide kızlık zarının yırtılması ve kanama nedeniyle hamilelik oluşmayacağına dair yanlış bir inanış vardır. İlk ilişkide de eğer yumurtalama günlerine denk gelmiş ise, hamile kalma riski vardır.
· İlişkiden sonra ayağa kalkılırsa hamilelik önlenir! İlişkiden sonra kadın ayağa kalkarsa spermler rahim içine giremeyecek, böylece hamilelik oluşmayacaktır. Bu şekilde gebelikten korunabileceğini düşünen pek çok insan mevcut. Gebe kalmak isteyen pek çok kadın ilişkiden sonra spermler dışarı çıkmasın diye kalça altına yastık koyarak veya ayaklarını havaya kaldırıp duvara dayayarak uzun süre yatar pozisyonda kalır ki gebelik meydana gelsin. Fakat ayağa kalkıldığın bir kısım sperm dışarı çıksa bile hepsi çıkmayacağından ve spermlerin çok hızlı hareket etmesinden dolayı haznede veya vajen girişinde kalan spermler de gebeliği meydana getireblir. Doğum kontrolü için bu da diğerleri gibi yanlış bir yöntemdir.
· Orgazm olunmasa hamilelik oluşmaz! Yaygın bir inanışa göre ancak ik meninin bir araya gelmesiyle gebe kalınabilir. Eğer kadın orgazm olmamış ise gebelik olmayacaktır. Ama gebeliğin kadının orgazm olması ile direkt olarak bir bağlantısı olmadığından kadın orgazm olmasa da gebe kalma riski vardır.

Benzer Yazılar0 yorum:

Yorum Gönder