27 Nisan 2010 Salı

Ahmet Kayaya Çatal Atanlar"Merhaba dostlar ben bu ödülü halkıma armağan ediyorum.Bir de açıklamam var.Unutmamak lazım ki annem; türklerle kürtler ayrılmaz bir bütündür, derdi.Kürtçe bir müzik söyleyeceğim ve bunu klip yapacağım  onu yayınlayacak yürekli bir kanal, delikanlı bir kanal elbetteki vardır.

Kurtuluş savaşını Türk, Kürt, Ermeni beraber geçtik.Türkiye Cumhuriyetini beraber kurduk, benim bu söylediğimi hükümetlerde söyleyecek, bu ülkede kürtçe konuşulacak,kürtçe şarkılar söylenecek, kürtçe televizyonlar kurulacak.."

Dedi ve kendisine fırlatılan çatal bıçakların altında kaldı.

Tarih 10 şubat 1999..

Ahmet Kaya'nın "Kürtçe bir klip çekeceğim" dediği için 10. Yıl Marşı eşliğinde çatal-bıçak yağmuruna tutulduğu "o gece"de bulunan ünlüleri hatırlıyor musunuz? Üstelik o ünlüler arasında şimdilerde Kürtçe şarkılar, türküler söyleyenler de var...(!)


Serdar Ortaç, Ebru Gündeş, Şenay Düdek, Ercan Saatçi, Ayna Grubu, İbrahim Tatlıses, Mahsun kırmızıgül, Ajda Pekkan, Kadir inanır, Edip Akbayram, Mustafa Topaloğlu, Özcan Deniz gibi  pek çok ünlü kürtçe şarkı sözünü duyunca çatal, bıçak ellerine ne geçirdilerse, Kaya'ya fırlatmaya başladılar.Şenay Düdek hızını alamayarak sahneye yaklaşıp elindeki bıcağı fırlatarak " sünnetsiz " diye ahmet kayaya bağırarak, kalabalığı kışkırttı.Linç girişimi başlayınca, Oyuncu Mehmet Aslantuğ, Kaya ve eşini korumaya çalıştı ama öfkelerine yenik düşen  kalabalığın fırlattıklarından nasibini aldı.

O tarihten sonra Ahmet Kaya ülkesinden sürüldü, çok sevdiği topraklarından ayrıldı ve son nefesini de yabancı bir ülkede verdi.

Oysaki Kaya, her konuşmasında Ülkesini ne kadar sevdiğinden  bahsederdi.

İşin ilginç yanı, kendisini bölücülük ile suçlayan, çatal bıçak fırlatan ünlülerden Serdar Ortaç aynı yıl asker kaçağı olduğu için  yargılanıyordu.Asker kaçağı bir adamın, -sözde- "milliyetçiyim" imajı vermek için, böyle bir davranış sergilemesi ayrı bir düşündürücü nokta.Vatanını seven insan askerlikten kaçar mı?Bedelli askerlik yapar mı?

Kayayı eleştiren, o gece linç edenler listesindeki bütün ünlüler, bugün kürtçe şarkı söylemeye başladı.Kaya'nın ölmeden önce belirttiği gibi devlet kürtçe yayın yapan, özel bir kanal açtı...


Tüm bunlara bakıldığı zaman, Ahmet Kayanın bir hiç uğruna ülkesinden sürgün edildiğini görüyoruz.Adalet tarihlere göre farklılık gösterir mi?O gün "kürtçe şarkı" lafına tahammül edemeyenler, bugün neden kürtçe şarkı söylemeye başladılar?

Ahmet Kaya " kürtçe şarkı" söyleyeceğim dediği için, bölücülük yaptı ise, bugün kürtçe şarkı söyleyenlerin hepsi suç işliyor.En başta devlet, kürtçe bir kanal açtığı için suç işliyor olurdu..Adaletin tarihlere göre farklılık gösterdiği güzel ülkemde, Ahmet Kaya yokedilen ve gelecek nesile kötü lanse ettirilen sanatçılardan sadece biri.

Olmasaydı sonumuz böyle...

Benzer Yazılar0 yorum:

Yorum Gönder