11 Ağustos 2009 Salı

Şirince Evleri (Şirince Otel)


Yeryüzü Cenneti Şirince'nin ilk Butik Oteli...
Izmir'in Efes harabeleriyle ünlü Selçuk ilçesinin 8 km. doğusunda üzüm bağları, şeftali bahçeleri ve zeytinliklerle çevrili bir yamaçta yer alan Şirince de 1993 yılından bu yana bir yaşam klasiği var...
Şirince Evleri...

Her köşesinde 19.yüzyıl Anadolu yaşam kültüründen bir hatıra bulacağınız Şirince Evleri yöre mimarisine sadık kalınarak ve çağdaş gereksinimler dikkate alınarak restore edilen iki eski Rum evinden oluşuyor. Altınyaprak ve Karadut...

ŞİRİNCE EVLERİ, ünlü yazar Dido Sotiriyu’nun “Benden Selâm Söyle Anadolu’ya” adlı romanında “Yeryüzü Cenneti” olarak nitelediği Şirince’nin ilk butik oteli. 1993’te açılan tesis, yalnız 6 oda ve 14 yatakla hizmet vermekte. Sahibi eski bir İstanbullu: Ahmet Koçak.
Her köşesinde, 19. yüzyıl Anadolu yaşam kültüründen izler bulacağınız ŞİRİNCE EVLERİ, yöre mimarisine sadık kalınarak restore edilen iki eski Rum evinden oluşuyor: Altınyaprak ve Karadut.

Köy merkezinde yer alan Altınyaprak, işletme sahibi Koçak’ın “bir görüşte vurulduğu” Şirince’de sahip olduğu ilk ev. Bugün 97 yaşında. Yani 1924 mübadelesi öncesinde Rumlar tarafından inşa edilmiş bir yapı. Sofanın gül ağacından tavanı ve kapı kanatları Rum döneminden. Altınyaprak’ın odaları, Ahmet Koçak’ın rehberlik yıllarında Anadolu köy ve kentlerinden topladığı eski eşyalarla dolu. Türk hamamı tarzında tanzim edilen banyosu ve şömineli Şark sofasıyla 19. yüzyıl taşra konakları geleneğini günümüze taşıyan bu bina, son yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından "korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı" olarak tescil altına alındı.
ŞİRİNCE EVLERİ’nin ana ünitesi konumundaki Karadut bundan tam 107 yıl önce Kırkıcalı zengin tütün tüccarı Vassili’nin konağı olarak inşa edilmiş. Bugün müstakil banyo-WC’li ve klimalı dört yatak odası barındırıyor. “Hoşgeldiniz ikramı” ve kahvaltı sofralarına ev sahipliği yapan panoramik terası, eşsiz bir görsel büyüye sahip.
Karadut’un Gelin Odası, zengin köy ve orman manzarasıyla, Taşra Odası, soğuk kış gecelerinde sıcak hatıralarınızı ölümsüz kılacak Kütahya çinili şöminesiyle, giriş katındaki Kırmızı Oda, ahşap dokusuyla, Sarı Oda, bahar aylarında pencerelerini saran çardak gülleriyle ayrı tatlar sunuyor seçkin konuklarına...

ŞİRİNCE EVLERİ, özenle ve büyük bir uyum içinde bir araya getirilmiş eski zaman eşyaları ve otantik tefrişatıyla yerli ve yabancı konuklarını bir etnografya müzesi ortamında keşfetmeye, unuttuklarını hatırlamaya davet ediyor. Anadolu insanının basit, işlevsel ve kadim değerlerini konuklarıyla buluşturmayı kültürel bir misyon edinen ŞİRİNCE EVLERİ’nde daimî sıcak su, kış aylarında ısıtma, yazın serinletme gibi modern günlük yaşamın asgarî konfor unsurları da mevcut. Türkiye’de Turing ve Otomobil Kurumu başkanlarından Çelik Gülersoy’un girişimleriyle hayat bulan “butik otel” tarzının taşradaki ilk uygulaması olarak 12 yıl önce yola çıkan ŞİRİNCE EVLERİ, bugün artık dünyada tanınan bir mekân. Tesis sahibi Ahmet Koçak, bu başarının sırrını işletme prensipleriyle açıklıyor:
-İlkeliyiz.. Kaliteli bir hizmet için, gelecekte de Şirince’nin en küçük oteli olarak anılmak hususunda kararlıyız. Yani ŞİRİNCE EVLERİ, her yıl artan konuk sayısına ve oda talebine rağmen hep iki evden oluşan, 6 odalı, 14 yataklı bir butik olarak kalacak.
-Tüm konuklarımıza karşı adil olmak bilinciyle fiyatlarımızdan kimseye taviz vermiyoruz.. Yani bazı işletmeler için prensip olan pazarlık bize göre değil.
-Güleryüz, içtenlik ve samimiyetin butik otelciliğin esasları olduğunu biliyoruz.. Bunun için personel seçiminde mükemmel yabancı dil konuşan sayısız servis elemanları yerine olduğu gibi görünüp göründüğü gibi olan ve yabancı konuklarımızla doğaçlama iletişim kuran köy kızlarını istihdam ediyoruz. Onlar da seneler boyu değişmeyen isimler ve simalar olarak konuklarımıza hizmet ediyorlar. Ta ki, yuvalarını Şirince dışında uzaklarda bir yerlerde kurdukları güne kadar...

-Kişiye özgün hizmet veriyoruz.. Hoşgeldiniz ikramında olduğu kadar kahvaltıda da panoramik terasımızı mümkün olduğunca sizin tesbit ettiğiniz bir zaman diliminde yalnız sizin istifadenize sunmak gayreti içindeyiz. Farklı lisanların konuşulduğu masalardaki kahkaha ve gürültülerin birbirine karışacağı atmosferin size lâyık olmadığına inanıyoruz.
-Sağlığınızdan sorumluyuz.. Bu nedenle odalarda olduğu kadar mutfağımızda da hijyen kurallarına büyük bir titizlik gösteriyoruz. Taze ve mümkün olduğunca gözetimimiz altında üretilen gıda ürünlerini kullanıyoruz. Yaz-kış en az dört çeşit olarak sunduğumuz reçelleri Şirince meyvalarından kendi mutfağımızda kaynatıyor; cömert Ege güneşiyle tatlandırıyoruz. Ha unutmadan!... Kahvaltı masamızda tadına doyamayacağınız reçellerden edinmek için Fatoş Hanım’a müracaat etmeniz gerekiyor. Sonradan kargoyla tedarik etmek üzere recel@sirince-evleri.com adresine yazmanız yeterli olacak.
-Çevreyi koruyoruz..
Çünkü Şirince gibi tarihî ve tabii bir değeri geçmişten miras değil gelecek kuşaklardan ödünç aldığımıza inanıyoruz. Bu bilinçle, tesisimizdeki tüm organik ve inorganik atıkların geri dönüşümüne azamî özen gösteriyoruz. Fax ve yazıcı kâğıtlarını iki kez kullanıyor; odalardan ve mutfaktan çıkan plastik metal ve cam atıkları ayrı ayrı paketleyerek geri dönüştürülmek üzere İzmir’e taşıyoruz. Domates ve portakal kabukları ve artıklarını komşuların ineklerine, masadan kakan peynir, sucuk ve süt artıklarını da kedi ve köpeklere veriyoruz. Yeryüzündeki yaşamın tüm canlıları kapsayan bir bütün olduğu bilinci ve sorumluluğuyla... -Eleştirilerinizle gelişiyoruz..
Tüm titizliğimize rağmen mükemmel olmadığımızı biliyor; konuklarımızdan gelen eleştiri ve önerilerle gelecekte daha da iyi olmayı hedefliyoruz.

Sizleri de ŞİRİNCE EVLERİ’nin seçkin konukları arasında görebilmek dileğiyle...

şirince oteller, şirince konaklama, şirince konaklama, şirince tatil, şirince evleri, küçük oteller, butik oteller


yazı : izim bozada
Kaynak: http://www.butikotellerrehberi.com/

Benzer Yazılar1 yorum:

aubout vita dedi ki...

Kisisel is için kredi ihtiyacim var mi? Sizin kredi transferi belge için xavigeradloanfirm@yahoo.com: evet bu e-posta Aiicco sigorta yatirim plc irtibata geçerseniz. biz ilgi kaydini,% 3 faiz orani ile bu e-kredi vermek: xavigeradloanfirm@yahoo.com simdi.

Tam adi: :............................
Mense ülke: :.......................
kosulu: :................................
milliyet:.................................
Ev / Ofis Adresi: :.................
Kredi Miktari Gerekli: :.......
Kredinin Süresi: :.................
Mobil Numara: :...................
Faks: :.....................................
Aylik Gelir: :.........................
Meslek / Meslegi: :.................
yil: :.......................................
Cinsiyet:..................................
Devlet Maritain:....................

SR GERAD JUDE

Yorum Gönder