11 Ağustos 2009 Salı

Gebelikte yorgunluk sebepleri hamilelikte aşırı yorgunluk halsizlik nasıl önlenir gebelikte sağlık

Gebelikte yorgunluk sebepleri hamilelikte aşırı yorgunluk halsizlik nasıl önlenir

Siz farkında olmasanız da gebe bir kadın olarak bedeniniz, dinlenme anında bile, bir dağa tırmanan normal bir bedenden daha fazla çalışmaktadır. Bunun önemli bir nedeni, bedeninizin, bebeğinizin yaşam destek sistemi olan ve oluşumu gebeliğin üçüncü ayının sonundan önce tamamlanmayacak olan plasentayı oluşturmakta olmasıdır. Başka önemli bir nedeni de bedeninizin, gebeliğin bedensel ve duygusal sonuçlarına uyum sağlama çabasıdır. Bedeniniz gebelik sürecinde tam olarak uyum sağlayana ve (gebeliğin dördüncü ayında) plasentanın tam olarak oluşmasına kadar geçen süre içerisinde daha fazla enerjiye gereksiniminiz vardır. O zamana kadar az çalışmalı ve eğer gerçekten kendinizi kötü hissediyorsanız bir süre izin almalısınız. Ancak gebeliğiniz normal bir şekilde sürüyorsa, işinizden ayrı kalmanız için de bir neden yok demektir (Kuşkusuz hekiminizin günlük hareketlerinizi kısıtlamadığı veya durumlarda; sayfa 59'a bakınız). Gebe kadınların çoğu çalışmayı sürdürdükleri sürece daha az sıkıntılı ve daha mutlu olmaktadırlar.

Yukarıda anlatıldığı gibi yorgunluğunuzun mantıklı nedenleri vardır, bu nedenle onunla savaşmayın. Yorgunluğun daha fazla dinlenmeniz için bedeninizden gelen bir uyarı olduğunu kabul edin. Kuşkusuz önermek yapmaktan daima daha kolaydır, ancak en azından denemeye değer.

Kendinize özen gösterin. Eğer bu ilk gebeliğinizse, bunun keyfine bakın; çünkü bir daha uzunca bir süre suçluluk duymadan kendinizle ilgilenebilme şansınız olmayacaktır. Öte yandan evden zaten bir ya da daha fazla çocuğunuz varsa, ilginizi paylaştırmak zorundasınız. Ancak bir yandan da .. ( devamı )

Benzer Yazılar0 yorum:

Yorum Gönder