11 Ağustos 2009 Salı

Alaçatı Tarihçesi

Alaçatı


http://butikotellerrehberi.com

http://boutiquehotelsofturkey.com

ALAÇATI'NIN TARİHÇESİ

16 y.y'da Anadolu'nun dış ticaret kapısı Çeşme yöresiydi. Özellikle Cenevizli tüccarlar Çeşme'nin karşısındaki Sakız adasına yerleşmişlerdi. Sakız Adası 1556 'da Osmanlı'ların eline geçince Çeşme ticari üstünlüğünü; o döneme kadar yalnızca Batı Anadolu ürünlerinin satıldığı, küçük bir ticaret merkezi olan İzmir'e kaptırdı. Anadolu'nun başlıca ipek üretim merkezi olan Bursa yöresinin ipekleri eskiden Çeşme yoluyla Sakız adasına gönderilirken tüm ticaret merkezi İzmir oldu.

1850'li yıllarda Güneyi bataklık olan Alaçatı; zamanın Sadrazamının Bataklığı kurutun! Buyruğuyla Alaçatı'nın Güneyindeki tabii limana ulasan bir kanal açılır. Ovalardan büyük hendeklerle drenaj sağlanarak bataklık kurutulur. Açılan kanal daha sonraları gemilerin yanaştığı bir liman olur. Bu çalışmaya zamanın mimari Hacı Memiş Ağa önderlik eder ve adalardan imar işinde çalışmak üzere Rum işçiler getirtir. Gelen Rum işçiler Alaçatı Limanının 1000 m kuzeyinde yeni Alaçatı'yı inşa ederek yerleşirler. İşleyebilecekleri tarlaları olmadığı için, büyük toprak sahibi Türkler tarlalarını tesis edip işletmek ve bir süre sonra devretmek koşuluyla Rumlara verirler. Bir anlamda bu, yap-işlet-devret modelidir. İşletme sahibi Rumlar Alaçatı'da bağcılığı geliştirirler.

Günümüzden yüzyıl önce Alaçatı'dan şarap dış ülkelere ihraç edilir. Alaçatı şarabı dünyanın kaliteli şarapları arasında yerini alır. Bu yüzden Alaçatı kiliselerinin en önemli süsleme figürleri üzüm salkımlarıdır. 1873 yılında Alaçatı'da Belediye teşkilatı kurulur. Takriben 19. yy 'dan önce Alaçatı ve çevresinde, Çeşme, Köste, Çiftlik, Ovacık vs. ile birlikte 45 bin kişi yaşamaktadır. Bu nüfusun 40 bini Rum geriye kalan beş bini Türklerdi.

Hilmi Uran 1914'te Çeşme'ye Kaymakam olarak tayin edilir. Göreve başladığından bir iki ay sonra Balkanlar'dan özellikle Yugoslavya, Makedonya, bölgelerinden ilk göçmenler gemi ile Çeşme'ye gelir. Göçmenlerin gelişi Rumlar arasında panik yaratır, ve kısa zaman içinde bölgeyi terk ederler. Yugoslavya'dan gelen bu göçmenler Alaçatı'da iskân edilir. Bağcılığa yabancı olan göçmenler şarapçılığı hiç bilmezler. Selanik'ten Makedonya'nın Karacaova bölgesinden ve Girit, İstanköy gibi adalardan mübadil göçmenler gelir. Alaçatı'da tütüncülüğün gelişmesini sağlarlar. Tütün, kavun yetiştiriciliği ve hayvancılık 1980'li yıllara Alaçatı'yı taşıyan unsurlardır. Daha sonra tarım üretiminin yerini esnaflık, kısmen balıkçılık ve turizm almıştır.

ALAÇATI'NIN DOĞAL YAPISI ve TERMAL SU

Batısında Çeşme'ye sınır Karadağ sönmüş bir yanardağ olup zengin termal kaynaklara sahiptir. Bucak merkezinin civarında, yağmur sularını taşımaya yarayan küçük dere yatakları bulunur. Alaçatı ovalarından Buca ovası üzerine kurulan Alaçatı - Kutlu Aktaş içme suyu barajı 1998 yılında hizmete girmiştir. Yörenin tarıma elverişli topraklarında özellikle zeytin, anason, soğan ve enginar üretilmektedir. Ayrıca Alaçatı Türkiye'nin tek sakız ağacı bahçesine sahiptir. Güneyinde doğal Alaçatı Limanı, devamlı esen rüzgârına rağmen dalgasız denizi ile dünyada surf yapmaya elverişli önemli merkezlerden biridir. Yöre Akdeniz ikliminin tüm özelliklerini taşımaktadır. Kışları yağışlı - ılıman, yazları sıcak ve kurak geçmektedir. Alaçatı nüfusu da mevsimine göre değişir. Kışlık nüfus 10000 iken yazları 60000-70000'i bulmaktadır.

Termal su insan sağlığına faydalı ve tedavi edici özelliğe sahip. Değişik oranlarda minerallere sahip termalin insan sağlığına faydalı ve tedavi edici özellikleri var... Termal su ve özel bitkilerin karışımı ile hazırlanan bitki banyoları, vitamin eksikliğine bağlı kemik, eklem ve iskelet sistemi rahatsızlıklarına çok iyi geliyor.

ULAŞIM

Alaçatı'ya İzmir'den otoyolla 30 dakikada ulaşabilirsiniz. Ayrıca İzmir- Çeşme otobüsleri Alaçatı'dan geçerler. (Çeşme Seyahat Tel: 0-232-7168299). İzmir Havalimanına 90 km uzaklıkta olan Alaçatı'ya ulaşım İzmir Üçkuyular üzerinden şehre girmeden çok kolaydır.


Alaçatı'dan surf plajına, Ilıca'ya ve Çeşme'ye dolmuş seferleri vardır. Alaçatı'nın çevre yerleşimlere bağlantısını sağlayan yol Çeşme İzmir yoludur. İzmir'den batı yönüne uzanan bu yol, Güzelbahçe yakınında ikiye ayrılmakta, kuzey Karaburun'a ve batıda Çeşme'ye ulaşmaktadır. Çeşme yolunu Alaçatı'ya bağlayan yol asfalt ve çamlıktır. Bu yol 2 km boyunda halkın gezi yoludur. İzmir'e 70 km uzaklıkta olan Alaçatı, batısında Çeşme'yle doğusunda Urla'yla komşudur.

Alaçatı'nın 2 km kuzeyinde Ilıca plajı, 2 km güneyinde de rüzgâr alıp dalga yapmayan özelliğiyle dünyanın dört bir yanındaki surf tutkunlarının vazgeçemediği surf plajı bulunmaktadır. İzmir ilinin Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı Bucağı, İzmir (79 Km) - Çeşme (7 Km) yolu üzerinde yarımadanın darlaşmış yerinde, Ilıca (Kuzey) ve Alaçatı Limanı (Güney) arasında, doğusunda Koca Dağın batıya uzantısı olan bir sırt üzerinde kurulmuştur. Batıda Ege Denizi ve Çeşme, Doğuda Uzunkuyu koruluğu ile Urla İlçesi'ne sınırlıdır. Deniz seviyesinden yüksekliği 16 m , yüzölçümü 55 km2'dir. Alaçatı merkez bucağına, bağlı 3 köyü vardır.

ALAÇATI'DA EKONOMİ ve TİCARET

1980'li yılların sonuna kadar ekonominin önemli kısmı tarıma dayalı olan Alaçatı'da bugün ticaret ve turizm varlığını hissettirmeye başlamıştır. 1500 yatak kapasitesi olan yörede yeni turistlik projeler gelişmektedir. Alaçatı plajındaki surf istasyonları önemli bir turizm hareketi sağlamaktadır.

Halkının misafirperverliği ile başlatılan ev ziyaretleri turistlerin ilgisini çekmektedir. Cumartesi günleri açılan üretici pazarı tüm Alaçatı, Çeşme ve yöre halkına hizmet sunmaktadır. Otantik Alaçatı evleri, parke taşlı sokaklar ve surf merkezi ile yapımı devam eden Yat Limanı ve Alaçatı Kanalkent Projesi ile Alaçatı geleceğin önemli turistik merkezlerinden biri olacağının sinyallerini vermektedir. Alaçatı'daki ekonomik hayat 1870 - 1914 yılları arasında bağcılık ve şarapçılığın hâkim olduğu canlı ve uluslararası standartta bir ekonomi.

1924-1985 yılları arasında tütün, anason, kavun, zeytincilik, hayvancılık ve şarapçılık.
1985 'ten sonra turizm ve ona bağlı olarak ticaret.

ALAÇATI'DA KÜLTÜREL ETKİNLER

Alaçatı geçmişten günümüze sanatsal faaliyetlere önem vermiş ve kucak açmıştır. Dört bin kişilik anfitiyatro ve üçyüz kişilik kültür merkezi özellikle haziran ayı sonunda ULUSLARARASI ÇOCUK VE GENÇLİK TİYATROLARI FESTİVALİ ile şenlenir. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen rengârenk giysileri ile cıvıl cıvıl tiyatro yapan ve Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden katılan çocuk ve gençler hep birlikte sanatın dilinde buluşurlar.

ALAÇATI'DA ALIŞVERİŞ

Alaçatı'da cumartesi günleri geniş kapsamlı pazar kurulmaktadır. Taze sebze, meyve, giyim ve yerli dokuma pazarı; Alaçatı pazarlarında kokular bu kadar cömerttir. Çilek, elma, kavun ve salatalık kokuları birbirine karışıyor pazarın dar yollarından geçmiş enginarların mor çiçekleri, çılgın turuncu kabak çiçekleri... Cumartesi ve Pazar günleri Alaçatı'da antik pazar kurulur. Antik Pazarı'na gerdanlıklar, kan taşları, alpakalar, mühürlü yüzükler, gramofonlar ve eski porselenler gelir. Ayrıca merkezdeki KONTRAST seçkin dekorasyon ürünleri sağlanabilecek bir adres. Alaçatı'lı hanımlar el emeği dantellerini fiskos'ta, lezzetli çöreklerini ise cumartesi günleri Alaçatı pazarında satışa sunarlar. Ayrıca Alaçatı merkezinde kuyumcularda vardır.

RÜZGARIN OYUN BAHÇESİ

Dünyanın en iyi surf merkezi olarak bilinen Alaçatı Surf Merkezi, her gün gençlerin akınına uğruyor. Her hafta çeşitli etkinlikler ve yarışların düzenlendiği plajda gençler hem güneşlenip denizin tadını çıkarıyor, hem de eğleniyor. Surf öğrenmek isteyenlere de ders veriliyor. Bu dersler sonunda tur atabilecek kadar surf öğrenilebiliyor. Plajda yer alan dükkânlarda ise surf için gerekli her türlü malzemeyi bulmak mümkündür. Alaçatı koyu, Ege kıyılarında yer alan pek çok koydan biri ama iki önemli özelliği onu windsurf yapanların cenneti haline getirmiş. Biri, hiç dinmeyen rüzgârı. Diğeri, denizin kıyıdan altmış-seksen metreye kadar bir buçuk metreyi geçmeyen derinliği.


Haritaları ve kaptanlığı ile tanıdığımız Piri Reis'te Kitab-i Bahriyede Alaca at limanında deniz yufkadır derken koyun dalgasız olduğunu kastetmiş. Yani onca rüzgâra rağmen koyda dalga yüksekliği sörfçülerin tadını kaçıracak boyuta ulaşmıyor. Alaçatı'da rüzgâr, yaz boyunca kuzey yönlerinden 15-25 kts (knots) süratle esiyor. Mayıstan ekime kadar rüzgâr sezonunda yetmişiki milletten windsurf yapanla karsılaşıyorsunuz. Alaçatı'daki surf okulları ile hem koyda hem Alaçatı'nın içindeki otel ve pansiyonlar, rüzgâr ve deniz tutkunlarını ağırlıyorlar. Alaçatı koyunun bir buçuk metreyi geçmeyen derinliği, aynı zamanda yeni başlayan sörfçüler içinde iyi bir eğitim sahası. Bu özelliğinden dolayı koy, hem ustalar hem acemiler için gözde bir surf merkezi. Usta delikanlıyla, yeni başlayan kardeşini veya kız arkadaşını birlikte surf yaparken görebiliyorsunuz burada; Ulusal ve Uluslararası pek çok yarışmanın düzenlendiği koyda.

Benzer Yazılar0 yorum:

Yorum Gönder